BİNİCİLİK

  • DORAT  /
  • BİNİCİLİK

Dorat’ta binicilik iki şekilde gerçekleştiriliyor:

1-) Hobi amaçlı binicilik :


Hobi amaçlı binicilik yapmak istediğinizde, ilgili hocamızla görüşerek talebinizi iletmeniz durumunda altyapınızın sıfır olduğu kabul edilerek binişiniz için uygun atlar eyerlenerek sınırlandırılmış alanda at binmek için davet edilirsiniz.

2-) Öğrenme ve “binici” olma amaçlı binicilik :


İnsanlık tarihinde atların evcilleştirilmesi ve günlük yaşamda, savaşta ve nakil aracı olarak kullanımına başlayan millet Türkler olarak karşımıza çıkıyor. Türklerin Müslümanlığı kabulünden birkaç bin yıl daha eskiye dayanan dönemlerde de bugünkü değerlerimizin ta o zamanda başladığını görmek mümkün. Saygı, disiplin, sevgi, görev bölümü, sevilen ve kutsal olanlar için feda edebilme güdüsü… Mete Han, Atilla Han gibi Dünya Tarihinin içini dolduran Türk Tarihinde; atalarımızın kendi bineklerini (Atlarını) birçok düşmandan ve rakiplerinden çok daha yüksek tuttuğu, önemsediği ve onore ettiği olaylar, yaşanmış hikayelere sıkça rastlayabiliyoruz.

Biniciliği öğrenmek isteyen öğrencilerimizin;

# Bedeni yeterliliklerini ölçerek,
# İsteklerinin sebebini anlayarak,
# Hedeflerini sorarak optimum hedefi kendileriyle paylaşıyor,
# Günlük yaşamları, programları çerçevesinde binicilik eğitimi için takvimlendirme yapıyor,
# Binicilik dersi dışında gündelik uygun zamanda yapması gereken kondüsyon, streetching vb.hareketleri programına yansıtıyor,
# Aksama durumunda “B” planımızı nasıl uygulayacağımızı belirledikten sonra eğitime başlıyoruz. Ve elbette tüm bunları, atların ne şekilde ve aslında ne zamandan beri yanımızda olduklarını unutmadan, unutturmadan temel eğitimi vermeye çalışıyoruz.

Atlar


İlk kural: Atlara duyduğunuz sevgiyi otorite boşluğu sağlayacak şekle dönüştürmeyin.
Biraz daha açalım;
Bu sayfada iseniz atları seviyor, ilgi duyuyor ya da sevdiklerinizin atlarla iletişime geçmesini istiyorsunuz demektir. Her iki durum için de öncelikli olarak bilinmesi gereken; atların sandığınızdan çok daha zeki, hissedebilen (buna 6.his de denebilir) ve bulduğu her fırsatı kendi isteği doğrultusunda kullanmaktan çekinmeyen son derece sadık, sevecen, güçlü ve obur canlılar olduğunun bilinmesidir.

Nasıl iyi binici olunur?

Sevgiyle yaklaşmanız en önemli konu. En az aynı derece önem arz eden konu ise, bindiğiniz atı “sizin yönetmeniz” gerekliliğidir. Yaratılmış bütün canlıların farklı karakteristik özellikleri olduğu biliniyor. Dolayısıyla hangi karakterde olursa olsun gerektiğinde istediğinizi yapabilmeniz için yönetici konumunda olmanız gerekmektedir. Fakat iletişim halinde olduğunuz canlı ofis veya şirket arkadaşınız / çalışanınız olmadığı için biraz farklı düşünmeniz ve davranmanız gerekiyor.
İyi bir binici olabilmeniz için gerekli bakımı, ödüllendirmeyi, yerine göre azarlamayı, küsmeyi biliyor ve doğru zamanda yapıyor olmanız, onun isteklerini, çocuksuluğunu, size kızmalarını, söylenmelerini ve tepkilerini anlamanız gerekiyor.
İyi bir binicinin yetişmesi işte bu ve benzer sebeplerden ötürü uzun zaman alabilmektedir. Atlara dokunmak, onları sevmek, onlarla konuşmak, birlikte geçirdiğiniz zamandan sonra küçük ödüller vermek, verdiğiniz komutu yapana kadar bıkmamak, aranızda bir parola oluşturmak binicilikte dikkat edilmesi gereken ve sizi ona göre farklı kılacak olan durumlardır.
Binici ile at birbirini tamamlayan elmanın iki yarısı gibidir. Yeterli eğitimle olgunluğa erişen binicinin de atın da seyrine doyum olmaz. Bir de o atın sizin atınız, binicisinin de siz olduğunu düşünün..

Hangi yaşta olmalısınız?


Binicilik sporuna başlamak için 10-11 yaşları ideal görülür. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı sürece binebilirsiniz.
Binicilik yaparken vücutta en çok çalışan bölümler:
# İç bacak
# Bel
# Trapez
# Sırt
# Omuz
# Kalf
# Dış bacak bölümleridir.

At bakımı hakkında
Sindirim sistemleri geviş getiricilerden farklı olduğu için sürekli yemek isterler. Doymazlar desek pek de yanılmış olmayız. Arpa, havuç, elma, yulaf, mısır kırması, muz, fındık ve ceviz içi, bal, armut, bilimum kuruyemiş ve meyve türlerini yerler, hatta bayılırlar. Yaz aylarında mümkün olduğu kadar taze ot yemeleri önemli ve yararlıdır. Kış aylarında taze ot bulunmadığı için saman dediğimiz kurumuş ekin sapları, posaları, kurumuş yonca, kuru otla beslenmeleri gerekir.

Fakat sizi siz olun, bir at alacaksanız, bu işi daha önce yapmış, halen yapıyor olan bilgisi, deneyimi ve sevgisi yeterli olan, güvendiğiniz bir uzmana teslim edin. Bir atın tüm bakımını buraya yazmamız veya izah etmemiz çok mümkün olmadığı için beslenme gibi diğer ana konuları, yine ana hatlarıyla belirterek siz binici adaylarımızı mümkün olduğu kadar bilinçlendirmek ve atlara yakın hissetmenizi sağlamak için bu bilgileri sunuyoruz. Daha fazlası ve detayları Dorat’ta..